Jakie ćwiczenia pomagają na wady postawy?
Niestety współczesny tryb życia przyczynia się do tego, że wady postawy u dzieci to nie wyjątek, a norma. Brak aktywności fizycznej, długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji, pochylanie się nad komputerem i telefonem potrafią bardzo szybko spowodować, że kręgosłup przestaje rozwijać się prawidłowo. Na szczęście układ kostny dzieci jest o wiele bardziej elastyczny niż u dorosłego człowieka i wiele wad da się skorygować odpowiednimi ćwiczeniami. Bez wątpienia warto postawić na profilaktykę, czyli ogólnorozwojowy, regularny ruch od najmłodszych lat, ale nawet głębokie wady mogą zostać zredukowane.
Jak przeciwdziałać okrągłym plecom?
Elementem korekcji każdej wady postawy jest budowanie nawyków prawidłowego wydłużania kręgosłupa. Precyzyjne ćwiczenia można dobrać po ustaleniu, jakiego typu zmiana występuje w obrębie krzywizn kręgosłupa dziecka. Jeśli jesteś zainteresowany kompletną diagnostyką wad postawy we Wrocławiu, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W przypadku okrągłych pleców najistotniejsze jest otwieranie klatki piersiowej w ćwiczeniach, w których łopatki zbliżają się do siebie, a barki cofają, wywołując uczucie rozciągania w okolicach przodu ramion, obojczyków i mięśni piersiowych.
W jaki sposób korygować pogłębioną lordozę lędźwiową?
Nadmierna krzywizna w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wymaga zgoła innych ćwiczeń, niż kifoza piersiowa. Pogłębiona lordoza może zostać skorygowana aktywnością wzmacniającą mięśnie brzucha i pośladki przy jednoczesnym odchylaniu miednicy do tyłu. Dobrze jest również wiedzieć, że napięcie w obrębie mięśni wzdłuż odcinka lędźwiowego można zredukować poprzez uważne skręty tułowia, a także ułożenie brzucha na udach. Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać z wyczuciem, ponieważ każdy kręgosłup jest zbudowany nieco inaczej.