Metody diagnostyki wad postawy u dzieci i młodzieży
W dzisiejszych czasach wady postawy u dzieci i młodzieży są bardzo powszechne. Praktycznie co drugie dziecko zmaga się z większą lub mniejszą wadą, która wynika z nieprawidłowej pozycji siedzenia czy nawet leżenia. Dlatego właśnie rodzice powinni już od najmłodszych lat uczyć dzieci prawidłowych pozycji.
Jednak na powstanie wad postawy mają wpływ także inne czynniki, np. siedzący tryb życia. Jakie wyróżniamy metody diagnostyki wad postawy u dzieci i młodzieży? Sprawdź to w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania!
Rodzaje badań wad postawy
Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko ma wadę postawy, to na samym początku należy udać się do ortopedy, który prawdopodobnie wręczy nam skierowanie na badanie. Jednak warto wiedzieć, że wstępne badanie wad postawy można przeprowadzić już w gabinecie ortopedycznym. Podstawa to wzrokowe badanie wady postawy. Do jego wykonania zbędny jest jakikolwiek sprzęt – lekarz dokonuje oceny wzrokowo. Podczas tego badania specjalista dokonuje również wzrokowej oceny poszczególnych elementów wad postawy.
Należy jednak wiedzieć, że takie wzrokowe badanie czasami jest niewystarczające. W obecnych czasach korzysta się również z nowoczesnych metod badania wad postawy, do których zaliczamy między innymi komputerowe badanie wad postawy oraz badanie RTG, tzw. „pomiarowe”, polegające na wykonaniu jednego zdjęcia rentgenowskiego obejmującego cały kręgosłup lub kończyny dolne.
Zapobieganie wadom postawy u dzieci i młodzieży
Istnieje sporo metod badania wad postaw, aczkolwiek należy pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego pamiętajmy o tym, aby uczyć nasze dzieci, jak należy poprawnie siedzieć, chodzić oraz spać. Najczęstszą przyczyną wad postawy u dzieci i młodzieży są zwykłe zaniedbania, które przecież możemy łatwo wyeliminować.
Aby zapobiec wadom postawy, bardzo często wystarczą niewielkie zmiany. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko się garbi podczas wykonywania codziennych czynności, to zwracaj mu na to uwagę – po pewnym czasie ono samo będzie to kontrolowało, dzięki czemu nie będzie krzywić i obciążać kręgosłupa. Mimo że wady postawy u dzieci rzadko dają dolegliwości bólowe, to jeśli nic z tym nie zrobimy, na pewno pojawią się one w przyszłości.
Eksperci są zgodni – siedzący tryb życia oraz zbyt mała lub zerowa aktywność fizyczna mają znaczący wpływ na powstanie wad postawy. Jeśli Twoje dziecko nie przepada za ćwiczeniami, to spróbuj je jakoś do nich przekonać, gdyż są one niezbędne – ich zadaniem jest wzmocnienie mięśni kręgosłupa i jamy brzusznej. Pamiętajmy również, że dzieci i młodzież powinny ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu – to znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się wad postawy.