> > Leczenie-wad-postawy

Leczenie wad postawy u dzieci i młodzieży

Zanim odpowiemy na pytanie, na czym polega leczenie wad postawy u dzieci i młodzieży w naszym gabinecie, pokrótce przedstawimy rodzaje tych wad. Przede wszystkim więc za wadę postawy uznaje się odchylenie od ogólnie przyjętych cech prawidłowej sylwetki. Przy ocenie bierze się pod uwagę wiek, płeć oraz ogólną budowę ciała. Wady postawy najogólniej można podzielić na wady postawy wrodzone i wady postawy nabyte.
Wśród tych pierwszych dużą grupę stanowią wady stawów biodrowych. Ich wczesnym wykrywaniem zajmuje się poradnia preluksacyjna będąca częścią naszej poradni ortopedycznej. Na liście nabytych schorzeń ortopedycznych najczęściej diagnozowanych u dzieci znajdują się m.in. skrzywienie kręgosłupa, asymetria barków, koślawość kolan, szpotawość kolan, płaskostopie, skolioza.

Na czym polega leczenie wady postawy u dzieci i młodzieży?

W leczeniu wad postawy u dzieci i młodzieży ogromną rolę odgrywa ich wczesne wykrycie i zdiagnozowanie. Jest to jednak o tyle skomplikowane, że wady postawy mogą pojawić się lub pogłębiać na różnych etapach rozwoju fizycznego dziecka. Wiedza i doświadczeniu ortopedów dziecięcych z naszej przychodni sprawiają, że potrafią oni dopasować metodę leczenia do potrzeb pacjenta. Dzięki zastosowaniu prawidłowych narzędzi diagnostycznych oraz regularnemu monitorowaniu postępów leczenia możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych efektów. Jednocześnie nasi lekarze w swojej pracy i w relacjach z pacjentami i ich rodzicami ogromny nacisk kładą na kwestię profilaktyki wad postawy. Aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej wagi ciała, kształtowanie właściwych nawyków – to tematy, które regularnie poruszane są w trakcie wizyt.