> > Poradnia-preluksacyjna

Poradnia preluksacyjna

Nasz gabinet prowadzi również poradnię preluksacyjną we Wrocławiu. Wykonywane są w niej badania mające na celu wykrycie wad wrodzonych stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. Jako ortopeda dziecięcy rekomendujemy jak najwcześniejsze przeprowadzenie USG stawów biodrowych u swojego dziecka. Umożliwia ono wykrycie, a następnie wdrożenie leczenia popularnego wśród najmłodszych schorzenia, jakim jest dysplazja stawów biodrowych. Badania preluksacyjne wykonywane są u każdego dziecka.

USG bioderek

USG bioderek to bezbolesne badanie ułatwiające prawidłową diagnostykę wad postawy u dzieci. Przeprowadzane jest w poradni preluksacyjnej. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie jednej z częstszych wad rozwojowych pojawiających się u noworodka – dysplazji stawów biodrowych. Pierwsze USG noworodków, u których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, wykonywane jest najpóźniej w dwunastym tygodniu życia. Rekomenduje się jednak, aby wykonać je już w szóstym tygodniu. USG bioderek musi być powtórzone jeszcze minimum dwukrotnie. Po raz pierwszy w trzecim miesiącu życia niemowlęcia, natomiast drugi w momencie, gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Ostateczne terminy wizyt ustala ortopeda dziecięcy. Badanie umożliwia uzyskanie obrazu wewnętrznej struktury biodra i kości udowej. Dzięki temu lekarz może ocenić, czy staw biodrowy nie został zdeformowany w czasie życia płodowego lub porodu dziecka oraz czy po urodzeniu rozwija się prawidłowo. Jeżeli pierwsze USG wykaże dysfunkcję stawu biodrowego, badanie musi być powtarzane częściej niż konieczne dwa razy.

Czy do badania dziecko należy specjalnie przygotować?

Do wizyty w poradni preluksacyjnej dziecka nie trzeba specjalnie przygotowywać. USG bioderek to badanie całkowicie bezinwazyjne. W jego trakcie dziecko nie odczuwa żadnego bólu. Lekarz ortopeda pokrywa obszar stawów biodrowych specjalnie przygotowanym na potrzeby badania żelem, a następnie przeprowadza je za pomocą ultrasonografu. Czas potrzebny na wykonanie badania to zaledwie kilka minut. Po jego zakończeniu lekarz analizuje wyniki, a następnie przedstawia je rodzicom.

Dlaczego warto wykonać USG bioderek?

USG bioderek pozwala na wykrycie ewentualnych problemów w obrębie tej części ciała odpowiednio wcześnie. Na tej podstawie można zastosować odpowiednie leczenie, by nie doprowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości. Zaniedbane kwestie związane z układem kostno-mięśniowe mogą bowiem skutkować pojawieniem się naprawdę dużych dolegliwości, co wpływa na dalszy rozwój dziecka. Z tego powodu w odpowiednim czasie należy niezwłocznie udać się do specjalisty i sprawdzić, czy w przypadku danego noworodka nie wystąpiły problemy związane z bioderkami.

Poradnia preluksacyjna powinna być wyposażona w sprzęt, który pozwala na bezproblemowe wykonanie USG bioderek. W naszym gabinecie pracują wykwalifikowani specjaliści, będący w stanie zaobserwować wszelkie nieprawidłowości podczas badania. Są to osoby z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednie leczenie wystarczająco wcześnie.

W naszym gabinecie można skorzystać również z innych usług dotyczących wad postawy u dzieci i młodzieży. Mowa tu m.in. o konsultacjach ortopedycznych dla dzieci, które dotyczą osób ze stwierdzonymi problemami z układem kostno-mięśniowym. Przeprowadzamy też badania diagnostyczne. Warto wykonać je w sytuacji, gdy zauważysz u swojego dziecka nieodpowiednie nawyki, takie jak np. garbienie się.