Rola wychowania fizycznego w podtrzymaniu odpowiedniego chodu i postawy
Wady postawy mogą się pojawić na każdym etapie życia człowieka. W procesie rozwoju postawy ciała zwanym posturogenezą, pierwszy krytyczny moment następuje w wieku 7-10 lat, kiedy dzieci zasadniczo zmieniają swój tryb życia. W szkole narzucona zostaje im pozycja siedząca, w której pozostają przez wiele godzin dziennie, co negatywnie wpływa na kształt kręgosłupa. Na zaburzenie prawidłowej postawy ciała mają w tym okresie wpływ również konieczność noszenia ciężkiego plecaka, a także stres. Celem zajęć wychowania fizycznego jest profilaktyka wad postawy oraz kształtowanie nawyków przyjmowania właściwej, zdrowej pozycji.
Jakie korzyści płyną z lekcji wychowania fizycznego?
Wychowanie fizyczne, jako niezbędny element edukacji, pozwala przełamać schemat przyjmowania pozycji siedzącej oraz przyczynia się do wzmocnienia mięśni, dzięki którym możliwe jest utrzymywanie prawidłowej postawy. Do mięśni tych zaliczamy przede wszystkim mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków. Niezbędna jest także równoczesna praca nad rozciąganiem kurczących się podczas siedzenia mięśni z grupy kulszowo-goleniowej. Pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego dzieci nabierają świadomości własnego ciała i mają szansę otrzymać wzorce poprawnej postawy.
Wychowanie fizyczne a wady postawy
Jako specjaliści od diagnostyki wad postawy we Wrocławiu wiemy, że o wiele lepiej jest regularnie wykonywać ćwiczenia, mające na celu wykształcenie prawidłowych nawyków ruchowych, niż korygować istniejące wady. Jeśli jednak zaburzenia są wcześnie zdiagnozowane, możliwe jest całkowite przywrócenie prawidłowej krzywizny kręgosłupa. Wady postawy nie powinny być wskazaniem do całkowitego zwolnienia z wychowania fizycznego, ponieważ zajęcia te wpływają pozytywnie również na metabolizm, wydolność i odporność dziecka.