Koślawe kolana
W naszym gabinecie zajmujemy się diagnostyką i leczeniem stanu koślawych kolan. Jest to wada postawy, która charakteryzuje się widocznym skrzywieniem kończyn dolnych do wewnątrz. Wówczas kolana stykają się, a między kostkami jest przerwa. W prawidłowej postawie ciała odległość ta nie powinna przekraczać 5 cm.
W diagnostyce koślawych kolan ważną rolę odgrywa wywiad lekarski, podczas którego lekarz pozyskuje od Pacjenta lub jego rodziców informacje na temat występowania podobnych przypadków deformacji w rodzinie, a także ewentualnych urazów doznanych w przeszłości oraz przebytych chorób. Szczególnie istotne są również badania wzrokowe i testy kliniczne, podczas których m.in. oceniana jest odległość pomiędzy stopami, a także badany jest kąt krzywizny oraz napięcie mięśniowe.
Leczenie koślawych kolan odbywa się zazwyczaj poprzez rehabilitację. Regularne wykonywanie konkretnych ćwiczeń ma na celu poprawę biomechaniki ruchu stawu kolanowego.
Koślawe kolana u dzieci
W momencie, gdy dziecko stoi na wyprostowanych kolanach, ze stopami ustawionymi równolegle i palcami stóp skierowanymi przed siebie, jego kolana dotykają się, a pomiędzy kostkami jest zauważalny odstęp, wówczas występuje u niego koślawość kolan.
Warto wiedzieć, że schorzenie to pojawia się najczęściej około drugiego roku życia dziecka i w wieku około 4 lat zwiększa się do 8-10 stopni. W ciągu kilku następnych lat koślawość kolan ulega zmniejszeniu. W wieku 7 lat osiąga stabilną wartość wynoszącą 5-7 stopni. W okresie rozwoju dziecka symetryczna koślawość kolan jest czymś w zupełności normalnym. Problem pojawia się wówczas, gdy powyżej 8 roku życia odległość między kostkami nie normuje się. Można wtedy zauważyć, że dziecko chodzi z kolanami ocierającymi się o siebie i rozstawionymi stopami. Często uskarża się również na ból w udzie i łydce.